Türkiye ekonomisinde ilk yedi ayın cari açığı 12 Eylül’de TCMB tarafından 36,6 milyar dolar olarak açıklandı. Ağustos sonunda sekiz aylık tutarın 40 milyar doları bulduğu ise neredeyse kesin. Çünkü ağustosta önemli bir dış ticaret açığı daha yaşandı.

Derinleşen ağır cari açıkta enerji ithalatı önemli bir yer tuttu. Temmuz itibarıyla son 12 ayda 83,5 milyar dolarlık enerji ithal eden Türkiye’nin bu masraf kapısında enerji tedarikçisi Rusya’nın yeri büyük.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döviz açığı ile birlikte döviz kurunun patlamasından endişeli ve bunu yatıştırmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den de destek umuyor.

Bloomberg’de çıkan bir habere göre Rusya alışılmadık biçimde Türkiye’ye doğalgaz satışında kolaylık sağlayabilir. AKP’nin Rusya ile şeffaf olmayan anlaşmalar yürütüp buradan yeni kaynak sağlama veya Rusya’ya ödeyeceği ithalat faturasını seçim sonrasına atıp kısa vadeli refah yaratma peşinde olduğu yaygın bir kanaat. Putin’in buna hem doğalgaz hem de Akkuyu Nükleer Santrali ve Türkiye’ye döviz aktaracak öteki kanallarla destek vermesi takip altında.

İlk yedi ayda 24 milyar doları aşarak cari açığın finansmanında yüzde 66’lık büyüklüğe ulaşan “net hata noksan” ya da kaynağı belirsiz dövizin girişinde ise Rusya’nın rolü ayrıca sorgulanıyor.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2022/09/erdogan-looks-putin-ease-foreign-currency-woes

 

Written by Mustafa Sönmez