Son üç yıldır ekonomisi büyüyemeyen, pandemi ile birlikte daha da zor zamanlar geçiren Türkiye’nin dış politika hamleleri de tepki çekiyor ve ekonomisi önemli boykot tehditleri alıyor. Son olarak Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithalata uygulamaya başladığı boykotun yanı sıra, Arap ülkelerinden koordineli bir boykot girişimi için adımlar atıldığı görülüyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yer alan ve Arap Birliği çatısı altında örgütlenen ülkelerden gelecek bir ekonomik boykot, Türkiye ekonomisini ne kadar zorlar? Türkiye ekonomisi gerek ihracat ve ithalat gerekse yatırım ve turizm trafiği yönünden Arap dünyası ile de son 20 yılda yükselen bir ilişki içinde. Ancak veriler, toplamda bu ticaret ve para trafiğinin Türkiye açısından başat yer tutmadığını, ihracat ve doğrudan yatırımda yüzde 20’ye yakın, turizmde yüzde 10 dolayında pay aldığını gösteriyor.

Koordineli bir boykot eylemine Arap ülkelerinin ne kadarının katılacağı sorusu bir yana, etkili bir boykotun Türkiye ekonomisine getireceği olumsuzluk, normal zamanlarda fazla etki yaratmayabilirdi. Ancak mevcut şartlarda böyle bir etkili boykot, Türkiye ekonomisi için yeni bir darbe olabilir. Zaten önemli kan kayıpları yaşayan, ülkeden yabancı kaynak çıkışını önleyemeyen Türkiye ekonomisinin yeni döviz kayıplarına, itibar kaybına neden olacak, risk priminin daha da yükselmesine neden olacak her hamle can yakabilir.

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2020/10/turkey-egypt-saudi-arabia-launch-covert-boycott-turkish-good.html

Written by Mustafa Sönmez