Yüzde 19’a dayanan enflasyonun artık düşüşe geçeceğini iddia eden ve faiz indirimlerine gidileceğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir anda piyasanın çalkalanmasına neden oldu ve dövizde yükselişler başladı. Küresel piyasaların etkisiyle Türk Lirası’nda (TL) yeniden başlayan erime, önceki gün Erdoğan’ın faiz ve enflasyonla ilgili yaptığı açıklamaların ardından iyice belirginleşti.

Altı Ağustos Cuma sabahı 8.56 ile güne başlayan dolar/TL, yönünü yukarı çevirdi ve 8.64’e kadar yükseldi, orada basamak yaptı. Dövizdeki yukarı yönlü hareketin önümüzdeki günlerde de sürmesi ve yeni bir dolarlaşma sürecinin başlaması bekleniyor.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch , yıllık tüketici enflasyonunun (TÜFE) yüzde 19’a yaklaşması  ve Merkez Bankası’nın yüzde 19’luk politika faizini yakalaması  üzerine reel getirinin negatif bölgeye geçmesinin Türkiye’de halen yüksek olan dolarizasyonu daha da artıracağını savundu. Yatırım bankası Morgan Stanley de Erdoğan’ın faizlerin indirilmesi niyetine dikkat çekerken bunun ağustos ayı para kurulu toplantısında gerçekleşmesine pek ihtimal vermediğini belirtti.

Ağustos ayında Erdoğan’ın iddiasının aksine yine önemli bir enflasyon artışı beklenirken tarımda kuraklık ve yangınlardan dolayı gıda arzı eksikliğinin gıda enflasyonunu körüklemesi, yıllık yüzde 45 artış gösteren sanayici fiyatlarının ağustosta da tüketici fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor. Bu ürkütücü eğilime rağmen Erdoğan’ın faiz indirimi niyeti, enflasyonu yeterince önemsemediği ve talimatla faiz indirteceği endişesine yol açıyor. Enflasyonla mücadelenin gerektirdiği durgunluktan, kemer sıkmadan hoşlanmayan Erdoğan, enflasyon içinde büyüme kumarına kendisini mecbur hissediyor ve ateşle oyundan kaçamıyor.

Erdoğan’ın ateşle oyununa verilen döviz limanına sığınma tepkisi, yeni bir dolarlaşma süreci ile birlikte Erdoğan’ın çemberini iyice daraltabilir.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2021/08/erdogan-plays-fire-spur-economic-growth

 

Written by Mustafa Sönmez