Dolar fiyatı bir yılda yüzde 48 artarak bir yandan Türkiye’de yaşanan enflasyonu iyice kontrolden çıkardı bir yandan da kriz ateşini iyice harladı. Pek de başarılı biçimde yönetilemeyen ve ikinci ağır dalganın gelmekte olduğu pandemi koşulları ise ekonomik krize tuz biber ekiyor. Böylesi dönemlerde birçok ülkede, başta iş dünyası örgütleri eleştirilerini yükseltir, sorunlara çözümler önerirler.

Türkiye’de ise öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendine muhalif gördüğü geleneksel hâkim iş örgütü Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), uzun zamandır suskun çünkü sindirilmiş, korkutulmuş halde. İş âlemini temsil eder görünen ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kuruluşuna perde arkasından büyük destek veren Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 19 yıldır başkanı olduğu yarı resmi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) ise uzun süredir ekonomideki sarsıntıya ilişkin ses çıkmıyor. AKP ile daha organik bağları olan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ise olan biten karşısında yine tepki vermeden, kaderine razı, durumu izliyor.

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2020/11/turkey-bosses-scared-speak-up-crisis-deepen-usd-turkish-lira.html

Written by Mustafa Sönmez