Neredeyse 10 yılı bulan TOKİ Başkanlığının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı yapılan Erdoğan Bayraktar’a(EB) “Beton” lakabını ben yakıştırdım.Kanımca üstünde çok güzel duruyor. RTE’nin inşaat üstünden rejim inşasında az emeği yoktur EB’nin. Gelin görün ki, tepesini attırdı Oflu EB’nin  RTE.  Çağlayan ve Güler ile birlikte istifasını istedi. Neden? diye sordu EB… Oğlu gözaltına alınmış ama serbest bırakılmıştı. Büyük müteahhit Ali Ağaoğlu ile birlikte adının geçtiği telefon “tapeler”inde bir suç isnat ediliyorsa, onu RTE ile birlikte işlemişlerdi. Tartıştılar. Sonunda RTE, “azlettim” seni dedi. O da çıktı NTV’ye ve “Başbakan istifa etmelidir” dedi. Beton’un isyanıydı bu.İsyanın burada kalacağını sanmam; karakola gider bu…

BAKIRKÖY’DE…

İstifa ettirilen Çağlayan ve Güler ile tribüne gönderilen Egemen Bağış, “altın odaklı” yolsuzluklarla anıldılar. EB’ninki arsa rantı ile ilgili. 23 Aralık tarihli  Taraf gazetesine sızdırılan telefon görüşmelerinin deşifreleri ortada bir imar yolsuzluğu olduğuna işaret ediyor. Proje, Bakırköy’dedir.

800x0_bak_rk_y_46_3

Ağaoğlu’nun hipodromdaki Bakırköy 46 “özel proje”si…

Ali Ağaoğlu projeleri içinde Bakırköy 46 olarak anılmaktadır. Tanıtımında şöyle deniyor;  ; “ Veliefendi Hipodromu’nun karşısında yaklaşık 45.500 m2 alan üzerine inşa edilmesi planlanmaktadır… Projede, yükseklikleri 22 kattan oluşacak 5 blokta 1.215 adet konut ve 3 blokta 12 adet villa olmak üzere toplamda 1.227 adet konut bulunmaktadır”.  Yine tanıtımdan anlıyoruz ki, daire fiyatları 1,5 ile 2,5 milyon TL arasında. Dubleksler 5,5 milyona kadar çıkıyor.  Büyük paralar…

“ÖZEL PROJE”

Hipodrom’un karşısındaki arazi 70 dönümdür. Ağaoğlu 2011’de aldığında, bu arsanın 40 dönümü İBB’nin imar planında park alanı olarak görünüyor. İnşaata uygun bölüm ise 30 dönümdür. Ağaoğlu, Başkan Topbaş’a gider ve “40 dönümlük park alanını 25 dönüme düşürün bana 15 dönüm daha inşaat alanı verin”, ayrıca, emsal değişikliği yapın binanın boyunu 63 metreden 70 metreye çıkarın, der. 

Topbaş, talebi geri çevirir, İBB meclisi reddeder projeyi. Ağaoğlu bunun üzerine RTE’ye gider. RTE, Beton EB’yi çağırır, kullan sana verdiğim yetkiyi “özel proje” etiketi yapıştır üstüne ve bitir işi, der. Bu da AKP rejiminin 2011 sonrası numaralarından biridir. Beton’un başına getirildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na , belediyeleri aşarak, istedikleri yerleri “özel proje alanı” ilan etme, böylece belediyeleri bypass etme yetkisi tanınmıştır. RTE, şimdi EB’ye,  o yetkiyi kullan, Ali’yi üzme, demektedir.

Dinlenen telefon dökümleri, Taraf’ta 23 Aralık Pazartesi yer aldı.  Büyükşehir Belediye Meclisi’nin İmar Komisyonu Başkanvekili Timur Soysal, planda o arazideki inşaat yüksekliğin 63 metre olduğunu belirtiyor ve  bunun arttırılmasına karşı çıkıyor. Ali Ağaoğlu, “63 değil, 70 metre yükseklik” diye dayatıyor ve ekliyor; “Bak, ben onu bakanlığa yaptırmadım açık net konuşuyorum… Başbakan’a yaptırdım. Yani yapmadınız yapmadınız… Kadir Bey bin kişinin önünde söz verdi, ‘Bu ay dedi, önümüzdeki ay’ dedi yapmadı. Ben de gittim sayın patrona söyledim.

Büyük patrona, o da , direkt bakana talimat verdi, ‘Halledin burayı’ dedi…”

 TELEFONDA…

Taraf ‘ın 11 Ocak 2013 tarihli diye belirttiği bir diğer dinleme kaydında AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ,Ağaoğlu’na şöyle yakınıyor; “O şimdi çok ciddi sıkıntıya sebebiyet veriyor ya, orada şimdi büyükşehir reddetmiş, onun üzerine bakanlığa gidilmiş, bakanlık özel proje ilan etmiş. Bu ciddi şekilde bizim grup açısından sorun haline geldi. Çünkü Büyükşehir’in reddettiği bir şey bu. Üstelik Büyükşehir’e bakanlık görüş sormuş, görüşü beklemeden planı yapmış.”

Ali Ağaoğlu ise Kadir Topbaş’ın projeyi engellediğini söyleyip, devam ediyor: “Onun üzerine ben sayın büyük patron, yani anladınız… Bir ziyaretimde ona bahsettim, o da Erdoğan Bey yapsın diye söylemişti. Yani direkt onun talimatı ile yapılan bir şey yani bu...” 

Olay açık; 12’si villa 1227 konutluk proje, yaklaşık  3 milyar TL’lik  bir iş Bunun vücut bulmasına İBB’ye rağmen “özel proje” etiketi yapıştırılarak  kolaylık sağlayan RTE başrolde, bunu uygulamaya memur edilen EB de ikinci rolde. Kolaylığı isteyen Ağaoğlu, 3 gün gözaltında tutuldu ve salındı. Bu dosyadan dolayı istifası istenen Beton EB  isyan ediyor; Benim günahım ne, sen istedin ben yaptım diye. Haksız mı? Değil. Hesap sorulacaksa öncelikle RTE ve Ağaoğlu’ndan  sorulması gerektiği ortadadır.

RTE, Ağaoğlu’na bu kıyağı kara kaşı kara gözü için yapmadı, herhalde…Doğru adrese gidilmeli; Patron’dan, hesap sorulmalı. 2011’den bu yana “özel proje” vb adı altında belediyeler bypass edilerek kim bilir kaç milyarlık projeler emrivakiyle geçirildi RTE’nin emriyle. Belediye başkanları yerel yöneticiler neredyse ezilerek…Onun da dökümünü bize çıkarmalı Erdoğan Bayraktar. Madem yaptı bir ‘yiğitlik’, devamını da getirsin…

Written by Mustafa Sönmez