Salgını kontrole almaya başladığını öne süren Erdoğan rejimi, yeni normale geçiş ile ilgili mayıs ve haziran aylarına yayılan bir takvim açıklarken önceliği alışveriş merkezlerinin (AVM) açılışına verince eleştiri oklarının da hedefi oldu.

Birçok küçük işyeri için faaliyet yasağı sürdürülürken 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasına öncelik verilmesi, çoğu AKP’ye yakın AVM sahiplerinin talebinin karşılık görmesi olarak yorumlanıyor. AVM’lerin çoğunun döviz kredisi ile inşa edildiği ve sahiplerinin kredi taksitleri altında bunaldıkları bildirilirken, açılışın öne çekilmesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarının da etkili olduğu açıklandı.

AVM’lere faaliyet izni, dev mekânların sahiplerince memnuniyetle karşılanırken AVM kiracısı mağazaları pek mutlu etmişe benzemiyor. Toplumda gözlenen sert talep düşüşünün AVM’lerin açılmasıyla canlanmayacağını ifade eden kiracı mağazalar, düşük ciroların kira bedellerini bile karşılamayacağından, kira sözleşmelerinin yeniden oluşturulmasını istiyorlar. AVM’lerin sorunlu havalandırma koşulları nedeniyle virüsün bulaşmasını tetikleyecek mekânlar olması iddiası, salgında ikinci dalga endişesini de artırmış durumda, uyarılar hızla artıyor.

Written by Mustafa Sönmez