AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuklarına yeni isimleri oturtması, su alan iktidar gemisinin batmasını önleme ve erken seçime taşıyabilme amaçlı.

Daha 16 ay önce Merkez Bankası başkanlık koltuğuna oturttuğu ve sözünden çıkmayacağından emin olduğu Murat Uysal’ı makul bir gerekçe göstermeden koltuğundan alan Erdoğan, buraya hiçbir bankacılık deneyimi olmayan ama Erdoğan’a sadakati yüksek eski maliye bakanlarından Naci Ağbal’ı oturttu.

Damat Berat Albayrak ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan devlet geleneğinden uzak, arabesk bir üslupla ayrıldı. O sosyal medya üstünden “İstifa ettim” derken Saray istifa değil, görevden af talebinin kabul edilmesi şeklinde yine arabesk bir karşılık verdi. Bu koltuğa da bir başka sadakati yüksek AKP’li, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan getirildi.

Kadro değişimleriyle kolayca dengelenemeyecek sert bir türbülans yaşayan Türkiye ekonomisi, birikmiş yapısal sorunlara kurumsal devlet aklı yerine “tek adam aklı” ile çözüm ararken gemiyi kayalara bindirmek üzere.

Devamı:

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2020/11/turkey-erdogan-economy-team-change-signals-snap-elections.html

Written by Mustafa Sönmez