Artan güvensizlikle tırmanan döviz fiyatları, enflasyon artışını Türkiye’nin bir numaralı sorunu yaparken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meşhur “faiz sebep, enflasyon sonuç” teorisine uyarak eylül ayında faiz indirimlerine başlayan Merkez Bankası, 16 Aralık’ta da 1 puan indirim yaptı ve böylece dört ayda faizleri 5 puan azalttı.

Tartışmalı TÜİK tüketici enflasyonuna rağmen kasımdaki yıllık yüzde 21.3’lük TÜFE’nin 5 puan altına gerileyen politika faizleri, 3 Ocak’ta açıklanacak aralık enflasyonunun 18 puan altında görülebilir. Çünkü aralık ayı TÜFE’sinin aylık yüzde 10’u bulması çok muhtemel. TÜFE hesaplanmasında önemli ağırlıklara sahip otomobil, sigara, enerji ve gıda ürünlerine gelen yüksek zamlar, tüm kamuflaj çabalarına karşın aylık enflasyonu yüzde 10’a, yıllığı da yüzde 32’ye çıkaracak gibi. Bu da 18 puan negatif faiz demek ve geleceği iyice bilinmeze iten bir serüven.

Negatif faiz durumu, mevduatlarının yüzde 35’i Türk Lirası’nda kalmış mevduat sahiplerini daha hızlı dövize sığınmaya itti ve dolarlaşma doludizgin devam etti. 16 Aralık Perşembe günü dolar 15 TL’nin üzerinde çıktı.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2021/12/lira-sinks-further-erdogans-latest-rate-cut

 

Written by Mustafa Sönmez