Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında “çılgın projem” olarak duyurduğu Kanal İstanbul’un inşası ile ilgili henüz ihaleye bile çıkılmamışken çevresinde kurulacak yeni şehir için imar çalışmaları ve kanal şehri için arsa kapma yarışı doludizgin ilerliyor.

Kanal İstanbul’un yaratacağı büyük kent ve çevre sorunlarına özellikle CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi dikkat çekiyor ama eleştiri ve uyarılara duyarsız duran iktidar, hangi kaynakla ve iş modeliyle inşa edileceği bilinmeyen kanal fikrini propaganda amaçlı olarak canlı tutarken bölgede inşa edilmesi planlanan kentin imarı için çalışmalar, rant köpürtmede işler hızla ilerliyor.

Gerçekleştirilmesi çok sorunlu ve kanal olarak önemli bir işleve sahip olamayacak su yolu projesi, daha çok çevresindeki arazilerin rantını yükseltme potansiyeline sahip. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanal çevresine kurulacak yeni bir kent için imar planı hazırlığını sürdürürken yeni kent için arazi kapışıldığı haberleri çoğalıyor.

Read more: https://www.al-monitor.com/pulse/tr/originals/2020/07/turkey-qatar-canal-istanbul-rezoning-decisions-spark-outcry.html#ixzz6T23m4au4

Written by Mustafa Sönmez