İstanbul’da yolunuz Zincirlikuyu’ya düşerse hiç gözünüzden kaçmayacaktır; ya da bir yakadan diğerine geçerken kafanızı çevirince hemen fark edeceksiniz, gökyüzüne bir rant kulesi yükseliyor, öyle böyle değil 180 metre, 46 katlı…Birinci Boğaz köprüsünün ayağındaki Karayolu arsasına kondurulmuş üçte biri kaçak Vestel’in Zorlu beton yığınının yanında onunla yarışan bir başka çirkinlik abidesi, boğaza yukarıdan bakan bir paslı hançer…Üstünde Türkerler İnşaat yazıyor, adı da Çiftçi Tower…Yani Çiftçiler Holding ile Türkerler Holding’in ortak yapımı. Bu rantiyelerin kim olduklarını ve Ak Faşizm ile ilgilerini yarın yazacağım.

Büyük koruma

180 metre yüksekliğe ulaşan Çiftçi Towers adlı proje yasalar ve imar mevzuatları yok sayılarak yükseliyor ve hem yerel, hem merkezi idare AKP buna göz yumuyor, hatta koruyor. CHP’li belediyelerle ilgili ise göz yumma iddiası var.


Tamamlandığında 180 metre boyunda 46 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak Çiftçi Towers’taki rant oyunları, hem inşaat hacmi, hem de amaç dışı işlevlendirip satma ile ilgili. Bu devasa rant kuleleri, Boğaziçi İmar mevzuatını ilgilendiriyor ve onu ihlal ediyor. 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’nun 10. maddesine göre, Boğaziçi alanında ve etkilenme bölgesinde kalan bir arazi üzerinde yapılacak konut alanları en fazla 15 metre, 5 katlı olabilir. Boğaziçi ön görünümü nedeniyle yapılaşmanın kısıtlandığı bir alanda bulunan Çiftçi Towers’ta ise getirilen yasal sınırlamalar bir kenara bırakılarak 46’şar katlı 180 metre yüksekliğinde iki adet konut kulesinde 288 rezidans dairesi inşa ediliyor. İnanabiliyor musunuz?

Amaç dışı

İstanbul’da birçok rant kulesi, imar planlarında “yönetici merkez + turizm alanı” olarak görünüyor.İzin, bunlara tanınıyor. Gein görün ki, plan kolaylıkla deliniyor ve iş merkezi, turizm amaçlı yapı olarak başlanan inşaat, sonunda konut alanı olarak inşa edilip pazarlanıyor. Bunlara nasıl iskan veriliyor, alanlar nasıl mağdur olmuyor, ayrı mevzu. Çiftçi- Türkerler projesi için de bu geçerli.

Yaklaşık 24 bin metrekarelik arazide iki blok halinde hayata geçirilen Çiftçi Towers ile ilgili resmi yazışmalarda projenin , “apart otel + ofis + dükkan” olarak kullanılacağı yazıyor. Planlara göre, 2.5 emsal ile emsale dahil yaklaşık 60 bin metrekare inşaat hakkı bulunuyor. Ama gerçekte ne var? Projede, bodrum katların emsal dışı bırakılıyor ve toplam 315 bin metrekare inşaat yapılıyor.

İmar Kanunu’nun 3. maddesi şöyle diyor; “Herhangi bir saha, her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamaz”. Ama apart otel ve/veya turizm amaçlı inşa edilen yapıların konut olarak kullanılması ya da satılması yasalara aykırı olmasına karşın, yasa, Çiftçi Tower’da da delinerek inşaat, konut işlevli yapılıyor ve satılıyor. Bu usulsüz işlem, satın almak için ilişkiye girenlere de anlatılmıyor. İleride çok mağdur çıkacağına aldırış edilmeden…

Yerüstü yetmiyor…

Rantgözlere, onlarca kat yukarıya tırmanmak yetmiyor, olabildiği kadar yerin altına inerek de rant alanı elde etmek istiyorlar. Böyle yeraltını usulsüz kullanmanın iki örneği Zorlu’nun Levent’teki sığınakları mağaza yapan ucube yapıları ile Tüpçü Demirören’in İstiklal’deki çirkin yapısıdır.


İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan plan tadilatına “Bodrum katlar emsale dahil değildir” notunun eklenmesiyle Çiftçi Towers’ın yer altında fazladan inşaat yapmasının önü açılmış. Boğaziçi Kanunu’na göre Boğaz’ı gören arazilerde inşa edilecek konut yapılarında, taban alanının imar parseli alanına oranını gösteren taban alanı katsayısı yüzde 15′i geçemez. Çiftçi Towers’ta imar planına göre yüzde 40 olması gereken taban alanı katsayısı ise yüzde 87 seviyesine kadar yükseliyor.

Çiftçilerin arsası yaklaşık 24 bin metrekare. Bunun yüzde 87’sini kaplayan alanda yerin altında 213 bin metrekare inşaat yapılıyor. Zemin kat ve altında kalan 10 bodrum katı kapsayan bu inşaat alanı ne olacak? Tahmin edersiniz AVM, otopark vs…Böylece, emsale dahil edilmeyerek yer altında fazladan yapılan bu inşaat alanından proje sahipleri milyonlarca dolar rant elde edecekler.

Bu kadar yasa, mevzuat dinlemeden 46 katlı rant rezaleti dikmek, siyasi koruma olmadan olur mu? Olmaz. Yarın devam edelim…

Written by Mustafa Sönmez