Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı akıldışı ekonomik kararlarla Türkiye ekonomisinde yarattığı tahribat ürkütücü boyutlara doğru ilerliyor. Erdoğan, seçmen memnuniyetsizliğini azaltmak için faizleri indirerek büyümeyi canlandırma tutkusunun esiri oldu ve sonuçta kontrolden çıkan bir enflasyon yangınına yol açtı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Haziran’da mayıs ayı tüketici enflasyonunu yüzde 2.98 olarak açıklarken, yıllık enflasyon da yüzde 73,5’e ulaşarak son 24 yılın en yüksek seviyesini gördü. Enflasyon tırmanışının paralelinde TL’nin değer kaybı da inanılmaz boyutlara çıktı.

Beklentilerin altında gelen mayıs enflasyonu TÜİK’e güven sorununu artıracak. Anadolu Ajansı’nın anketine göre ekonomistlerin mayıs ayı tahminlerinin ortalaması yüzde 5,49 idi, Reuters’in anketine göre ise yüzde 4,8. Resmi oranların güvenilirliğini sorgulayan pek çok gözlemci, TÜİK’in bu ay ayrıntılı madde fiyatlarını açıklamadığına da dikkat çekti.

“2003’ten beri yapılan açıklamadan vazgeçmek şimdi mi aklınıza geldi?” diye soran Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, nisanda yüzde 7’nin üzerinde olan aylık enflasyonun mayısta yüzde 2,98’e düşüşünü “mucizevi” olarak niteledi.

Tüketici fiyat endeksi ile yurtiçi üretici fiyat endeksi arasında makasın neredeyse 60 puanı bulması da sorgulanıyor. Üretici (sanayici) fiyatları mayısta yüzde 9’a yakın artarken, yıllık artış yüzde 132’yi geçti.

Her hâlükârda, haziran başında elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, fiyat artışlarının yeniden hızlanacağının habercisi. Yıllık tüketici enflasyonunun önümüzdeki aylarda yüzde 100’ü bulması sürpriz olmayacak.

Erdoğan’ın, pandemi yılı 2020’de küçülen ekonomiyi hareketlendirmek ve yüksek büyüme hızına çıkarmak için başvurduğu faiz indirimi hamlesi, büyüme ayağında işe yaradı ve 2021 yılı yüzde 11’lik milli gelir artışı ile tamamlandı. 2022’nin ilk çeyreğindeki büyüme de yüzde 7,3 olarak açıklandı. Ama bu büyümenin yan etkisi olarak enflasyon kontrolden çıktı.

Read more: https://www.al-monitor.com/tr/originals/2022/06/turkish-consumer-inflation-soars-735#ixzz7WZcfA1WG

Written by Mustafa Sönmez