Türkiye ekonomisinin döviz kaynakları daralıp döviz fiyatları hızla tırmanınca güvenini kaybedip çıkan yabancıları geri çağırmak için gayretlerini yoğunlaştıran AKP rejimi, yabancı girişini özendirmek amacıyla en yakın müttefiki Katar’a yeniden sarıldı. Katar’dan doğrudan yatırım amaçlı önemli sermaye girişleri başladığı algısını oluşturmak üzere bir anda alım satımlar duyuruldu, anlaşma seremonileri düzenlendi.

Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden Doğuş Grubu’na ait İstinye Park’tan hisse satışı bir devlet protokolüne konu olurken, İstanbul Borsası’nın yüzde 10 hissesinin Katar’a satılacağı da duyuruldu. Bu hisse daha önce Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) satılmış ancak Borsa Başkanlığı’na Hakan Atilla atanınca EBRD hissesini satma kararı almıştı. Atilla ABD’de Zarrab davasından yargılanan isimdi ve yapılan atama EBRD’nin etik hassasiyetine uymuyordu.

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2020/12/turkey-gulf-qatar-became-second-biggest-foreign-investor.html

Written by Mustafa Sönmez