Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2020 pandemi yılından sonra 2021’de de turizm sektörünün kolay kolay belini doğrultamayacağı korkusu hakim duruma geliyor.

Türkiye, pandemi öncesi yaklaşık 30 milyar dolar seyahat geliri ile iyi bir yıl geçirmişti. Pandemi yılı 2020’de gelir 10 milyar dolara düştü. Hava yolculuğundan elde edilen gelirler ise pandemi yılında 3,5 milyar dolara inerek 8 milyar dolar kayıp yaşadı. Bu sayılar, turizm sektörü için dehşetli bir küçülme demek. Sektör, hükümetten dişe dokunur bir destek alamadan yılı kapadı ve umudunu 2021’e bağladı. Ancak hem pandemide izlenen yanlış politikaların sonucu yaşanan başarısız sonuçlar hem de Türkiye’ye turist gönderen ülkelerin ihtiyatlı duruşları 2021 için umutlu olmayı zorlaştırıyor.

Pandemi öncesinde Türkiye’ye en çok turist gönderen üç ülke ve kişi başı harcamada yine ayrışan üç ülke Almanya, İngiltere ve Rusya sektör için özel önem oluşturuyor. 2019’da gelen yabancıların üçte birini oluşturan bu ülkelerin sektörün ayağa kalkmasında yine özel önemleri var. Ancak Almanya ve İngiltere’nin Türkiye’de kaydedilen son vaka yükselişleriyle beraber seyahat kısıtlamalarını gevşetmeleri çok mümkün görünmüyor.

Türkiye’ye en çok turist gönderen Rusya ise uçuşları 1 Haziran’a kadar durdurdu. Türkiye’nin Ukrayna’ya yakın duruşunun bu kararda etkili olduğu belirtilirken, kararın değişmesi Rusya ile dış politikada yaşanacak gelişmelere bağlı görünüyor.

Written by Mustafa Sönmez