Mustafa Sönmez

Yaz gecikti, gözümüz deniz çekiyor ama girecek deniz bulmak mesele. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, “ İstanbul’da plajlar açılıyor” benzeri ilanlarını görünce, buna kim cesaret eder , kim İstanbul’da denize girer, diye sormadan edemiyor insan.  Üç tarafımız denizle çevrili ama, hızla kirlettik denizleri. Şimdi öyle her suya giremiyoruz. Gönül rahatlığı ile yüzmek için “mavi bayrak” diye bir sembol var. Bir plajda mavi bayrak  yoksa, neden yok diye sormayı ihmal etmeyin.

Türkiye’de mavi bayraklı plaj sayısı 2011’da 324 olarak belirlenmiş durumda ve  İstanbul’da mavi bayrak bulunmuyor. Çünkü İstanbul’da deniz çoktan tükendi. Belediye, Florya, Menekşe  ve  Caddebostan’daki 3 plaja girin diyor ama nedense mavi bayrak  alamıyor!…

Marmara’ya kıyısı olan tek mavi bayraklı plaj ise Şarköy’de.. Özetle, Marmara’da deniz bitmiş aslında.

Mavi bayrakların yüzde 54’ü Antalya bölgesindeki 163 plaja ait. Muğla, 73 plajıyla yüzde 23’e yakın bir plaj payına sahip iken , Akdeniz’de Mersin’in plaj sayısı 5’te kalıyor.  Ege’de Aydın’ın 20, İzmir’in 28 mavi bayraklı plajı  bulunuyor .  Balıkesir 17 mavi bayraklı plajı ile dikkat çekerken Çanakkale’nin plajlarının sayısı ise 5.

***

Peki nedir mavi bayrak ? Nereden alınıyor ? Mavi Bayrak Programı,  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın teknik desteği ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülüyor. Bu projenin Uluslararası ayağı ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE)  ve belirlenmiş 32 kriter var.  Bu kriterlerin bir kısmı zorunlu, bir kısmı kılavuz kriterler. Bu kriterleri sağlayan plajlara, 1 yıl süre ile Mavi Bayrak veriliyor (*)…

Mavi Bayraklı plaj ve marinalar , internet ortamında yayınlanarak tüm dünyaya duyuruluyor. Özellikle turistler, mavi bayrağı olan plajları tercih  ediyor.

***

Türkiye’nin mavi bayraklı plaj sayısı 2007’de 235’iken yeni başvurularla 2010 yılında ancak 314’ü , 2011’de 324’ü buldu.  38 ülkenin 2010’da sahip olduğu 2 bin 884 mavi bayraklı plaj içinde Türkiye yüzde 11 pay aldı.

En fazla mavi bayraklı plaja İspanya sahip. 523 mavi bayraklı plajı olan İspanya, toplamda yüzde 18 pay sahibi iken onu Yunanistan yüzde 15 ve Fransa yüzde 11 dolayındaki payıyla izliyor. Türkiye ise dördüncü sırada.

 

Türkiye, mavi bayraklı plaj toplamında yüzde 11 paya sahip iken mavi bayraklı 627 marina sahibi 33 ülke içinde ise 17 marina ile payı yüzde 2’yi ancak buluyor. Mavi bayraklı marinada Almanya, 111 marina ile toplamdan yüzde 18’e yakın pay alırken, onu İspanya 84 mavi bayraklı marina ile izliyor ve üçüncü sırayı  da 76 marina ve yüzde 12 pay ile Hollanda alıyor. Fransa, Danimarka ve Hollanda, plajda değilse de marina da iddialı ülkeler olarak öne çıkıyorlar.

Türkiye’nin sayıları 17’yi  bulan  marinalarının 7’si Muğla’da. Mavi bayraklı marina sayısı Antalya’da 5, İstanbul’da 2 . Aydın’da 2 ve Ayvalık’ta 1  mavi bayraklı marina bulunuyor.

(*) Kriterler ve deniz suyu sağlığı ile ilgili bilgiler için bkz: mavibayrak.org.tr

 

Written by Mustafa Sönmez