Roma

Yaklaşık 5 yıldır yaşadığı ekonomik krizden, kader ortağı  olduğu öteki Akdeniz ülkeleri ile nasıl çıkacağı belli olmayan İtalya’da,  herkes Berlusconi’nin sonunu da konuşuyor. Ama gelecek de muğlak. Birinci parti olmakla  beraber iktidar olmaktan uzak duran Beş Yıldız Hareketi(BYH), bir diğer akibeti merak konusu  aktör.

KIRMIZI KART

Yarın(27 Kasım) herkes Senatonun Berlusconi’yi ‘şutlamasını’ bekliyor. Doğrusu kimse bu hacıyatmazın bu günleri göreceğine o kadar inanamamış. O kadar dokunulmaz imajı çizmiş ki, hâlâ, ne yapar eder ayağa kalkar, inancı birçok İtalyanda hâkim.
İtalya , 3 kez başbakanlık yapan Berlusconi’nin  mahkûmiyetinin sonucu olarak parlamentodan ihracını konuşuyor ama yine de ondan bir atraksiyon bekliyor.
77 yaşında olmasından dolayı  cezaevine girmeyecek olan  bu hacıyatmaz siyasetçi, ev hapsi ile sosyal hizmet arasında sosyal hizmeti tercih edeceğe benziyor. Bunun için de Roma’yı seçmiş , ikametgâhını Milano’dan Roma’ya  17. yüzyıl barok şaheseri Grazioli sarayına aldırmış. Diyorlar ki,  burada her gün avukatları ve partisinin kodamanları ile toplanıp taktik geliştiriyormuş ve  kendinden 50 yaş  genç, 27 yaşındaki sevgilisi Francesca Pascale de her an ona eşlik ediyormuş.

ŞOV  VE ÇATLAMA

Berlusconi’nin cezasını bir medya olayına dönüştürmesi bekleniyor.  İyi halden 12 aylık cezayı 9 aya indirtmeye ve kendisine siyasi mahkum  havası vermeye hazırlanıyor. Yine diyorlar ki, görürsünüz, ceza sürecini seçim kampanyasına   dönüştürür ve bir sonraki seçimlerde geri döner.

Berlusconi, plan üstüne plan yaparken partide kendisine bayrak açan Angelino Alfano’nun ne yapacağı da merak konusu. Kurt siyasetçinin partinin adınının değiştirilerek eski “Forza Italia” ismine geri dönülmesi önerisi cumartesi günü yapılan parti meclisi toplantısında kabul edildi. Ancak bu toplantı öncesinde Özgürlükçü Halk Partisi’nin şimdiye kadarki lideri ve başbakan yardımcısı  Alfano isim değişikliğine izin vermeyeceğini açıkladı. Alfano parti meclisi toplantısı öncesinde “Yeni Orta Sağ” (Nuovo Centrodestra) adı altında kendi grubunu kurduğunu ilan etti. Böylece ÖHP ikiye bölünmüş oldu. Tahminlere göre Alfano’nun grubu 30 senatör ve 26 milletvekiline sahip. Bu sayılar, Başbakan Enrico Letta liderliğindeki koalisyon hükümetinin iktidarda kalması açısından yeterli .Silvio Berlusconi ise koalisyonu bozmaya yatkın.

Milano Mahkemesince, “Bungo bungo partileri”nde  reşit olmayan bir kızla cinsel ilişki kurduğu için 7 yıl hapis cezasına çarptırılan Silvio Berlusconi’nun bu salvoyu nasıl savuşturacağı ayrıca merak konusu.

BEŞ YILDIZ

Roma’da, kime BYH’yi yani Beş Yıldız Hareketi’ni sorsanız muzipçe gülümsüyor. Şubat seçimlerinden yüzde 25’in üstünde oyla birinci parti olarak zaferle çıkan ama koalisyona girmeyen  komedyen politikacı Beppe Grillo, sol cenahın da ilgi odağı, ama çogu, ihtiyatla yaklaşıyor…

2013 Şubat  seçimlerinden bir “orta sol” (Demokrat Parti) ve “merkez” (Finansçı  Başbakan Monti) koalisyon iktidarının çıkacağı sanılıyordu. Oysa umulmadık şeyler oldu, “Hepiniz birbirinizden betersiniz; hepinize lanet” sloganıyla seçime giren komedyen Grillo’nun Beş Yıldız Hareketi , birinci parti olarak çıktı yarıştan…

Grillo’nun, “ne sağcıyız; ne solcu” sloganı, sosyalistlerin mesafeli durmalarına neden oluyor anlaşılır nedenlerle…İtalyan faşizminin ilk belgelerinden biri olan San Sepolchro programının da aynı slogandan hareket ettiği hatırlanıyor ister istemez… Grillo’nun, “biz herkesi kucaklaayan bir hareketiz” demesi yine soru işaretleri yaratıyor.

Grillo’ya göre , İtalya’da bir tarafta  işsiz, guvencesiz, üniversite mezunu gençler, yoksullar, emekliler, dışlanmışlar ve zordaki esnaf, öte tarafta  “imtiyazlı” azınlık var. Ama bu daha çok köhne ile yeni arasında bir karşıtlık… Grillo’ya göre birokratlar, teknokratlar da ayrıcalıklılar safında . Böyle olunca bir anda BYH, “devlet küçültülsün, kamu çalışanları azaltılsın,esneklik’  gibi yaklaşımları olan neoliberallerin yanına düşüyor ve soru işaretlerine neden oluyor. BYH’nin solculara hoş gelen ifadeleri yok değil.  Grillo’nun büyük bankaları, tekelleri, Berlusconi’nin Mediaset’i gibi büyük medyayı hedef alması; bunları dağıtma, gerekirse kamulaştırma önerileri; NATO’ya karşı çıkması  yakınlık uyandırıyor. Siyasetteki yozlaşmaya vurgu, yozlaşmayı yaratan  İtalyan burjuvazisinin günahlarını  teşhir ;  diğer destek bulan söylemler. BYH programı, herkese 1000 avro’luk bir “vatandaşlık geliri” bağlanmasını; ayrıca  önemli çevreci maddeler içerdiği için de sempati topluyor.

BYH NEDİR?

Yine de İtalyanların tarihinde acı bir Mussolini tecrübesi var. Mussolini’nin İtalyan Sosyalist Partisi kökenli olduğu; bir süre Parti gazetesi Avanti’nin başyazarı olduğu unutulmuyor. Faşizmin bir halk tabanına dayandığı ve (Mussolini’nin de katkılarıyla) halk sınıflarının özlemlerini kullanan demagojisi de unutulmuyor.

Bu Grillo’nun ve BYH’nin faşizme savrulacağı anlamına gelmez diyor İtalyan sosyalistleri ama ekliyorlar , sol, bu enerjiyi doğru bir yatağa kanalize edemez ise faşistlere gün doğar.  Dolayısıyla harekete kayıtsız değiller. Korkut Boratav Hoca bu hareketi,“Wall Street’i İşgal” eylemleri ve İspanya’daki “indignados” hareketleri gibi özünde sola açık, iktidara yürüyen bir örgütlenme biçimini başarıyla hayata geçirdiği için de önemli, diye nitelemişti. Roma izlenimlerim ayni yönde…

Written by Mustafa Sönmez