Dolar fiyatının bir ay gibi kısa bir sürede 11 TL’den 18 TL basamağına çıkışı karşısında Saray iktidarının bulduğu döviz garantili mevduat ya da resmi adıyla Kur Korumalı Mevduat (KKM) formülü henüz tutmuş görünmüyor. Birikimini dövizde tutanların tercihinin, dövize yapılan operasyona rağmen değişmediği gözleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolarlaşmanın daha da artmasına önlem olarak düşünülen bu “yeni ürünü” 20 Aralık akşamı açıkladı. Önlemin açıklanmasının ardından iddiaların aksine Türk Lirası’na dönüş beklenen ölçüde gerçekleşmedi. Tersine, birikimlerin dövizde tutulması eğilimi biraz daha da arttı.

Kısa adı BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun günlük bülteninden bu veriler izlenebiliyor. Mevduat verileri, dövizde tutulan mevduatın operasyon sonrası azalmadığını, tersine 250 milyon dolar dolayında artarak 22 Aralık’ta 163,7 milyar dolara çıktığını ortaya koyuyor. Şirketlerin de döviz mevduatlarını 22 Aralık itibarıyla 1,8 milyar dolar artırarak 98 milyar dolara çıkardıkları anlaşılıyor.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2021/12/turks-keep-holding-dollars-mistrust-erdogan-lingers

Written by Mustafa Sönmez