Türkiye 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçime odaklanmış durumda ve birçok karar seçimin sonuçlanmasını bekliyor. Mayıs 2023’te yapılan milletvekili ve iki tur cumhurbaşkanlığı seçimleri, belirsizlikleri gideremedi, çünkü ülkeyi 20 yıldır yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs 2023 seçim zaferinin hemen ardından yerel seçimleri de kazanmayı hedefe koydu. Özellikle 2019’da kaybettiği İstanbul yerel yönetimini kazanacağını büyük bir iddia ile duyurdu.

Erdoğan için siyasi hedef her şeyin önünde. Özellikle ekonomik rotaya tamamen siyasi hedefler yön veriyor, çok ağır bedellere yol açsa da.

Nitekim 2023 seçimlerini kazanan Erdoğan, izlediği akıl dışı politikalarla ağır bir enflasyon enkazı bırakmıştı ve bu enkazı kaldırması için seçim ertesi Mehmet Şimşek’i Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirdi, Merkez Bankası yönetimini de değiştirdi.

Şimşek ne yaptı ne kadar yol alabildi ve yapmak istediklerinden 31 Mart seçimleri ertesine sarkanlar neler? Bunları yapabilecek mi? İşte çengeli akıllara asılı soru işaretleri…

Şimşek’in dokuz ayı geçen icraatı, “irrasyonel” dediği seçim öncesi çizgiden ne kadar ayrıştı, yol aldı?

Access the Middle East news and analysis you can trust

Join our community of Middle East readers to experience all of Al-Monitor, including 24/7 news, analyses, memos, reports and newsletters.

SubscribeOnly $100 per year.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2024/03/simsekin-yapabildikleri-ve-yapmak-istedikleri

Written by Mustafa Sönmez