Rasyonel politikalara dönüş iddiasındaki yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan ekibinin yönetiminde, beklentilere pek de karşılık vermeyen oranda, 22 Haziran tarihli politika faizi yüzde 15 olarak ilan edildi ve bu, şoke edici bir sertlikte artıştan endişe duyan bankacılık kesimini rahatlattı.

Sert faiz artışının birçok kırılganlığı olan bankalarda sarsıcı etkiler yaratması riskinden endişe duyuluyordu.

Merkez Bankası’nın, 22 Haziran tarihli politika faizi notunda beklentilerden düşük bir oranda gerçekleşen yumuşak faiz artışının önümüzdeki aylarda sürdürüleceğinin de işareti verildi ve şöyle denildi: “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.”

İlk elde politika faizinin yüzde 20’nin üstüne, hatta yüzde 25’e kadar çıkarılması, dış para otoriteleri tarafından adeta bir talep olarak ifade edilmişti. Daha yüksek oranlarda artış bekleyenler de vardı, daha az oran tahmini olanlar da. Ama sonuçta büyük bir U dönüşü yaşanmadı, politika faizi görece yumuşak bir tempoda 6,5 yüzde puan artırıldı ve yüzde 15 olarak ilan edildi.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2023/06/turkeys-smaller-expected-rate-hike-comes-relief-banks

Written by Mustafa Sönmez