Hükümetin ekonomi yönetiminin kaptanı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “rasyonel politikalara dönüş” iddialarına karşın enflasyon yükseliş hâlinde ve alınan önlemler piyasanın işlemesi yönünde değil, kısıtlayıcı ve zorlayıcı tarzda.

Son olarak cari açıktaki büyüme ihtimaline karşı işlenmiş altına vergi getiren ve külçe altın ithalatında kısıtlamaya hazırlanan iktidar, bu yolla döviz açığının büyümesini önlemeyi umuyor. Yılın ilk beş ayında 40 milyar dolara yaklaşan cari açıkta altın ithalatı önemli bir yer tutuyor.

Enflasyona karşı sığınılacak önemli bir liman olarak ilgi gören altın ithalatı bu yıl iyice tırmandı. 2013-2022 arasındaki 10 yılda Türkiye’nin ortalama altın ithalatı yıllık 192.3 ton iken bu yılın ilk altı ayında yapılan ithalat 181.1 ton ile yıllık ortalamaya yaklaşmış durumda. Bu yılın ilk yedi ayında altın ithalatı için 15 milyar dolar harcandı. Bu, ilk yedi ayın 74 milyar dolarlık ithalatının yüzde 20’si demek. Altın ithalatı 2022’nin tamamında 19,5 milyar dolardı.

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2023/08/why-did-turkey-restrict-gold-imports-it-rolled-new-economic-measures

https://www.al-monitor.com/tr/originals/2023/08/why-did-turkey-restrict-gold-imports-it-rolled-new-economic-measures

Written by Mustafa Sönmez